Zaloguj

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Fryderyk Chopin to polski kompozytor żyjący w latach 1810-1849. Urodził się w Żelazeowej Woli niedaleko Warszawy. Od najmłodszych lat miał kontakt z muzyką. Jego matka prowadziła zajęcia muzyczne dla dzieci. Młody Fryderyk często był uczestnikiem tych zajęć. Jego pierwszym nauczycielem był Wojciech Żywny, ale po kilku latach nauki stwierdził, że mały Frycek (bo tak nazywali go bliscy) talentem dorówanł nauczycielowi.

Fryderyk Chopin zaczyna edukację muzyczną w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. Tam jego nauczycielem został Józef Elsner. Uczył on Fryderyka gry na fortepianie oraz sztuki kompozycji. Na dyplomie kończącym tę szkołę zacny profesor napisał Fryderyk Chopin - geniusz muzyczny.

Młody Fryderyk zaczuna podróżować i koncertuje w największych salach koncertowych Europy. Komponuje mazurki, polonezy, etiudy, ballady, koncery. Napięta sytuacja w kraju (widmo powstania zbrojnego) zmusza kompozytora do pozostania w Paryżu. Tam tęskniąc za ojczyzną komponuje swoje najważniejsze dzieła m.in. Etiudę c-moll - "Rewolucyjną".

Ciężko chory umiera w Paryżu w 1849r. Upamiętniając tak wielkiego kompozytora co pięć lat organizuje się w Warszawie jeden z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata czyli Międzynoarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 

 

Najważniejsze utworu kompozytora:

 

Dzwonki

Flet prosty

Flażolet

Keyboard

 

Cron Job Starts